Березоворудський історико-краєзнавчий музей

Заснований в 1974 році з ініціативи активістів села с. Березова Рудка Котенка Володимира Васильовича, Куценко Галини Микитівни, Галушки Галини Михайлівни, Стеценко Надії Василівни та педагогічного колективу Березоворудського сільськогосподарського технікуму.

         В його фондах зберігається близько 5 тис. експонатів – унікальні фотографії, документи, твори літератури, живопису, народних художніх промислів. Експозиція музею розповідає про історію виникнення села з найдавніших часів і до наших днів, пов’язуючи події з історією України.

          Березоворудський народний історико-краєзнавчий музей функціонує при Березоворудському аграрному коледжі Полтавської державної академії. Це осередок освіти і виховання, що сприяє формуванню у молодого покоління любові до рідної землі, до свого народу, національної свідомості, забезпечує духовну єдність поколінь. Він створений для вивчення, збереження та використання пам’яток історії та культури наших пращурів, досвіду їх роботи. Адже, не знаючи минулого, не можна будувати майбутнє.

 Історія створення музею.

         В 1961 році до 100 річчя з дня смерті Т.Г. Шевченка при навчальному закладі було створено Шевченківську кімнату, яку очолювали Ковтун Катерина Гнатівна, а потім Куценко Галина Микитівна.

         В 1968 році на базі зібраного червоними слідопитами матеріалу по історії села під керівництвом учителя історії Стеценко Надії Василівни при школі було відкрито музей історії села.

         З метою покращення науково-освітньої роботи музею, при безпосередній участі секретаря парткому Котенка Володимира Васильовича, рішенням виконкому Пирятинської районної Ради від 27 грудня 1974 року, меморіальна шевченківська кімната була об’єднана з шкільним музеєм в сільський історико-краєзнавчий музей  який очолювали Куценко Галина Микитівна, а пізніше Стеценко Надія Василівна. Він являється в даний час справжнім осередком культури і слугує ідейно-виховній роботі серед учнів школи, коледжу та місцевої громади. Йому присвоєне звання Народного. З липня 1999 року зав. музеєм працює Гончар Валентина Василівна.

         Розташований музей в одному з флігелів колишньої садиби Закревських, експозиція розміщена в 11 залах, налічує близько 5 тисяч експонатів.

Характеристика експозиційних розділів:

1-2) Історія заснування села, клімат, флора і фауна, побут 19 століття;

3) Музейна кімната Т.Г. Шевченка;

4) Новітня історія села;

5) Історія Березоворудського аграрного коледжу Полтавської державної аграрної академії;

6) Етапи соціально-культурного розвитку села;

7) Кімната бойової слави воїнів села Березова Рудка;

8) Березова Рудка в незалежній Україні;

9-10-11) Музейна кімната поета-пісняра Д.О. Луценка;

12) Фондове приміщення.

Більшість залів музею оформлені місцевим художником Потьомкою Володимиром Павловичем. Робота музею неодноразово відмічалась Почесними грамотами районного та обласного відділу культури, дипломами, а в 2001 році він був нагороджений пам’ятної медаллю на честь 10 річчя незалежності України.

В 2007 році за підсумками огляду-конкурсу «Кращий музей навчального закладу» він зайняв 2-е місце серед музеїв вищих аграрних навчальних закладів України.

З 2007 року музей входить в путівник «Україна туристична» випуск другий.